През последните десетилетия беше развенчан митът, че всички мазнини са вредни и причиняват напълняване. Дори напротив. Учените застават твърдо зад определени видове мазнини, чийто благотворен ефект за човешкото здраве е неоспорим. Ако трябва да изберем два вида „полезни мазнини“, то това биха били полиненаситените омега-3 и мононенаситените мазнини.
Можем да разделим мазнините на три основни вида: полиненаситени, мононенаситени и наситени.
Най-лесният начина да различим маслата богати на ненаситените от тези с наситени мазнини е температурата. Докато първите обикновено са течни на стайна температура, вторите са твърди.
Полиненаситени мастни киселини
Омега-3 и омега-6 са вид полиненаситени мазнини. Те се наричат есенциални и с основание. Необходими са за много от физиологичните процеси в организма, от изграждане на клетките до поддържане функциите на мозъка и нервната система. Човешкото тяло не може да ги произвежда и единственият начин да бъдат набавени е чрез храната.
Смята се, че омега-3 и омега-6 намаляват риска от сърдечни заболявания, развиване на диабет и дегенеративни заболявания. Богати източници на омега-3 са мазни риби като сьомгата, скумрията и рибата тон. В по-малки количества могат да се набавят и чрез консумация на орехи и ленено семе. Богати източници на омега-6 са растителни масла като слънчогледовото, соевото и царевичното олио, различни семена.
Балансът между омега-3 и омега-6 е изключително важен тъй като първите намаляват риска от тихи възпаления, докато вторите го увеличават.
Мононенаситени мастни киселини
Омега-9 или олеинова киселина e вид мононенаситена мазнина. Тя не е есенциална, тъй като човешкият организъм е способен да я синтезира самостоятелно, но единствено когато в организма има оптимални нива на омега-3 и омега-6.
Омега-9 подпомага намаляването на лошия холестерол в тялото и увеличава добрия, което способства за премахването на натрупани плаки в артериите. Тези мастни киселини играят роля в увеличаването на нивата на енергия и дори в регулирането на настроението ни. Най-голямо количество омега-9 съдържат храни като лешниците, авокадото, маслините и макадамията,
Наситени мастни киселини
В рубриките за здраве на наситените мазнини от десетилетия им е отредено изключително негативно място и са възприемани като основния причинител на висок холестерол и сърдечносъдови заболявания. Нови и все по-популярни тенденции в храненето постепенно започват да преобръщат тези вярвания. Палео диетата подкрепя свободния прием на животински мазнини (основен източник на наситени мазнини) и категорично се противопоставя на всякакъв вид обезмаслени продукти. Нови изследвания демонстрират, че толкова опасните наситени мазнини всъщност далеч не са толкова опасни, колкото сме смятали.
Учените все пак препоръчват да се подхожда към тях с внимание и макар да не се елиминират изцяло от диетата, все пак консумацията им да бъде сведена до минимум.
Транс мазните
Ако трябва да търсим истинския враг на човешкото здраве сред мазнините, то това със сигурност са именно транс мазнините. Транс мазнините се създават чрез процес, наречен хидрогенизация, при който ненаситени мазнини от растителни масла се превръщат в наситени.
Транс мазнините се използват при приготвянето на вафли, кексове, кремове, пуканки и други готови продукти, които се предлагат в магазините, тъй като са по-устойчиви и съответно по-трайни от ненаситените мазнини. Тези мазнини изменят механизмите на преобразуване на холестерол в тялото, което води до увеличаване на количеството му.